Hakkımızda Ayakkabılar Terlikler Oper. Ayakkabıları İletişim
       
 
 Ayak Bakım Ürünleri

 

 

Diyabetin kontrolünde temel yapı taşlarından biridir.
Amacı;
Arzu edilen metabolik kontrolü sağlamak
Açlık kan şekeri (AKŞ) : 90-130 mg/dl
Tokluk kan şekeri (TKŞ) : 140-180 mg/dl
Diyabetin ileri dönemde ortaya çıkabilecek kronik komplikasyonların önlemek ve tedavi etmek, Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmak Yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir.
Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna, sosyoekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre diyetisyen tarafından hazırlanır. Beslenme programı kişiye özeldir. Ortak bir program oluşturulamaz. Diyabetli bireyler de yeterli ve dengeli beslenebilmeleri tüm besin ögelerinden önerilen miktarlarda ve enerji gereksinimlerine göre alması gerekir.


Enerji
Uygun vücut ağırlığının sağlanması ve sürdürülmesi diyabetin kontrolünde büyük önem taşımaktadır. Enerji dengesi, vücut ağırlığının korunmasını sağlar. Tip 2 diyabetik bireylerin % 80’i obezdir. Enerji alımının azaltılması ile ağırlık kaybı metabolik kontrolü olumlu yönde etkiler. Diyabetik bireylerin enerji gereksinmeleri saptanıp, kendilerine uygun enerjiyi diyetle almaları arzu edilen vücut ağırlığının sağlanması açısından önemlidir.

Öğün sayısı ve zamanı
Yemeklerin miktarı ve cinsi kadar, tüketim zamanları da büyük önem taşır.
Önerilen besinlerinzamanında ve önerilen miktarlardayenilmesi hipo ve hiperglisemiyi önler. Uzun aralıklarla düzensiz yemek yenmesi hipo ve hiperglisemiye yol açar. Bu nedenle oruç tutmak, bir veya birkaç öğün atlamak sakıncalıdır. Bireysel kan glikoz takibi ideal öğün aralığı ve miktarına yardımcı olur

Yapay Tatlandırıcılar ve Diyet Ürünleri
Enerji içerenler: fruktoz, sorbitol, mannitol, ksilitol Enerji içermeyeneler: sakarin, siklamat, asesülfam- K, aspartam Enerji içeren tatlandırıcılar belirli miktarların üzerinde tüketilmesi halinde kan şekerini yükseltebilirler. Sorbitol fazla alındığında ishale neden olabilir. Enerji içeren tatlan dırıcıların bulunduğu yiyecekler diyetisyene danışılmadan tüketilmemelidir.
Tatlandırıcıların, cinsine göre günlük en fazla kullanılabilecek miktarlarının farklı olduğu unutulmamalıdır. Diyet ürünleri hiçbir kısıtlama olmadan yenilebilecek yiyecekler olarak düşünülmemelidir. Diyet ürünlerinin etiket bilgileri mutlaka okunmalıdır. Her diyet ürünü kullanılabilecek özelliklere sahip olmayabilir. En önemli nokta ürün içeriğinin enerjisi ve kullanılan tatlandırıcının cinsidir. Çoğu diyet ürününün karbonhidrat içeriği düşük, yağ içeriği fazladır.


Öneriler
Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli. Bireye uygun vücut ağırlığı sağlanmalı ve sürdürülmeli. Öğün atlanmamalı. İnsülin ve/veya ilaç zamanlarına ve dozlarına dikkat edilmeli Önerilen fiziksel aktivitelere (yürüyüş gibi) özen gösterilmeli. Sigaradan uzak durulmalı.

 

Doktorunuzun ve sağlık bakım kuruluşunuzun en iyi bilgi kaynağının olduğunu unutmayın.
Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Sağlığınız, hastalık belirtileriniz ve özellikle ilaçlar konusunda lütfen doktorunuza veya en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 
ANA SAYFA     HAKKIMIZDA      AYAKKABILAR      TERLİKLER     OPER.AYAKKABILARI     İLETİŞİM
Copyright ® 2007-2010 atrımedikal.net
Website by www.bulutdeniz.com