Hakkımızda Ayakkabılar Terlikler Oper. Ayakkabıları İletişim
       
 
 Ayak Bakım Ürünleri

 

DİYABETİK AYAKKABININ ÖZELLİKLERİ
 

   Ayakkabının yapısında diğer ayakkabılarda olmayan bazı değişiklikler yapılmıştır. Ayakkabının imalatında kullanılan tüm malzemeler özenle seçilmiştir. Ayağın temas ettiği iç astar dikişsiz olarak monte edilmiş, teri absorbe edebilen napa deriden mamuldür. Sayanın dış kısmında kullanılan deri hava geçirgen, esnek ve yumuşak natürel deridir. Her iki deri arasında ısı koruyucu aynı zamanda hava geçirgen, çarpmalara karşı şok emici, ayakkabının deforme olmasını önleyen akıllı sünger kullanılmıştır. Ayakkabının iç tabanı yürüme sırasında süspansiyon görevi yapar. Ayak tabanının ezilmesini azaltır. Ayakkabının dış tabanı yürüme dinamiğini değiştirir, Gereken bölgelerdeki istenmeyen itici kuvvetleri azaltarak sorunlu bölgelerin zarar görmesini önler. Ayakkabının kalıbı yarım numara geniş tutulmuş olup parmakların bulunduğu bölge (bombe) yeterince yükseltilmiştir.


1.Geniş ağız ve ayarlanabilir cırt, özellikle yaşlı ve eğilme sorunu olan kişilere giyme kolaylığı sağlar. Ayakkabının içerisine taş-kum kaçmasını önler. Aşık kemiği yastığı yürürken ayak bileğini destekler.
2.Takviyeli bombe geniş ve yüksek olarak tasarlanmıştır. Parmakların serbestçe hareket etmesini sağlar. Tırnak batmasını önler, deforme olmuş parmak kemiklerinin sıkışmamasını sağladığından ağrılı yürüyüşleri sona erdirir. Nasır oluşumlarını ortadan kaldırır.
3.Yumuşak poliüretan köpüğünden yapılmış iç taban deri kaplanmış olup ayakkabı içerisinden kolayca çıkarılabilir. Yumuşak ve esnek bir zemin sağlar, tabanın ezilmesini azaltır. Süspansiyon yaparak yürüyüş konforu sağlar. Yürüyüş sırasında yerin itici kuvvetlerinin şok etkisini absorbe eder kemikleri dinlendirir, ağrıları azaltır.
4.Fort flotto yumuşak ve esnektir. Topuk ülserlerinin ortaya çıkmasını engeller, yürürken destek sağlar.
5.Rocker Bottom Taban: Sallanan sandalye'nin (rocker) yay şeklindeki altına benzer olarak tasarlanmış tabandır. Ortopedistler ayak kemiklerindeki çeşitli bozukluklar için değişik tipte "rocker bottom" taban modelleri geliştirdiler. Polimer kimyanın ilerlemesiyle birlikte ayakkabı tabanına istenilen şekillerin verilmesi mümkün hale geldi. Diabetik-Terapetik ayakkabılarımızda "MPJ Rocker" modeli taban uygulaması yapılmıştır.
Rocker Bottom Taban, yürüyüş sırasında ayağın mekanik kontrolünü sağlayan bir "orthotic" gereçtir. Sıradan tabanla enine ve çaprazlama satıh hareketleri yaparak yürürüz. Rocker Bottom Tabanla yürürken bu hareketlerin yerini yaysal satıh hareketleri alır. Yani yay şeklindeki tabanın hareketi ayak biomekaniğiyle kesiştiğinde parmakların dorsiflexionunu (yukarı doğru kıvrılmasını) önler. Ayak parmaklarımızın altında, metatarsal bölgede ve plantada oluşacak zararlar önlenir. Diabet ayağın en hassas bölgesi olan (forefoot) deformitelerinin en sık ortaya çıktığı bölgenin yürüyüş sırasında stabilizasyonu sağlanır. Rocker Bottom Taban ayak bileği mafsalının, ayağın ortasındaki mafsalın ve parmak tarak kemik mafsallarının hareketini kontrol altına alır. Bastığımızda yerin reaktif kuvvetlerinin, vücudun ileri doğru hareketleriyle birlikte, metatarsal başlarına ve parmaklara zarar vermesi büyük ölçüde önlenmiş olur.
Rigid Shank (kıvrılmayan planta), Rocker Bottom Taban uygulamasının önemli bir parçasıdır. Metatarsal ve parmak kemiklerinin birleştiği bölgede ayak tabanını sertleştirip, bükülmezliğini sağlamak gerekir.
6.Dikişsiz astar, teri emen naturel napa deriden mamüldür. Havalandırma delikleri mevcuttur. Nemli hava deliklerden sünger bölüme aktarılır, saya derisindeki gözenekler vasıtasıyla dışarı atılır.
7.Saya derisi dolapkırma (uzun süreli dolaplanarak liflerin iyice yumuşatılması) napadır. Pigmetlerinden arındırılmış bu naturel deri son derece esnektir. Saya ve astar arasında dansitesi yüksek "akıllı sünger" kullanılmıştır. Bu sünger ayak ısısını muhafaza eder, çarpmalara karşı şok emicidir. Temas ettiği ayak yüzeyine yastıklama yapar. Esneyen ayakkabının deforme olmasını önler.


 

Doktorunuzun ve sağlık bakım kuruluşunuzun en iyi bilgi kaynağının olduğunu unutmayın.
Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Sağlığınız, hastalık belirtileriniz ve özellikle ilaçlar konusunda lütfen doktorunuza veya en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 
ANA SAYFA     HAKKIMIZDA      AYAKKABILAR      TERLİKLER     OPER.AYAKKABILARI     İLETİŞİM
Copyright ® 2007-2010 atrımedikal.net
Website by www.bulutdeniz.com